Weekend na Słowacji

Rowerem na Kubińską Halę

Jej wyniosły grzbiet rozciąga się na długości 10 km. Najlepiej - i przy tym w całości - prezentuje się z okolic miasta Dolny Kubin. Przez cały niemal rok przyciąga turystów pieszych. Zimą szeroka i długa nartostrada na jej stokach wiodąca spod Minczola (1396 m) to wyśmienite miejsce do narciarskich zjazdów. [Kubińska Hala to nie tylko raj dla narciarzy.] Latem sam grzbiet, jak i wiele leśnych dróg na jej stokach to doskonaly rewir do terenowej jazdy na rowerach górskich.

Najciekawszą i godną szczególnego polecenia jest trasa wiodąca wzdłuż całego niemal grzbietu od jego strony północnej na południową i dalej nawet na sam szczyt. Podjazd zaczyna się na wysokości 697 m w starej orawskiej wiosce o interesującej architekturze Hrusztin (Hruśtin), leżacej przy głównej trasie z Namiestowa (Namestovo) do Orawskich Zamków (Oravsky Podzamok). Przez pierwsze 5 km jedziemy w górę doliny wzdłuż potoku Hrusztinka (Hruśtinka) aż pod stojącą po lewej stronie leśniczówkę. Tuż za nią skręcamy w wąską drogę o smołowanej nawierzchni. Początkowo wznosi się ona pośród gęstego lasu ale w miarę nabierania wysokości w miejscach kilku przecinek odsłania się coraz szerszy widok na Dolinę Białej Orawy, miasto Namiestowo i wielkie zaporowe jezioro zwane "orawskim morzem" oraz dominujące w krajobrazie sylwetki Babiej Góry (1725 m) i Pilska (1556 m). Po 6 km przebiegu północną stroną zbocza nasza droga osiąga wysokość 900 m po czym przekracza grzbiet na jego spadku w kierunku przełęczy Przysłop (Prislop 807 m). Znad Przysłopu droga obniżając się przechodzi na południową stronę zbocza. Ponad niskimi zaroślami z lewej strony otwiera się widok na serpentyny szosy prowadzącej w dolinę rzeki Orawy. Nieco dalej mijamy miejsce do którego dochodzi krótki odcinek drogi stokowej z samej przełęczy Przysłop.

W dalszym przebiegu po południowym zboczu Kubińskiej Hali droga kilkakrotnie wznosi się i opada. Na jednym z obniżeń, w miejscu o nazwie Zadni Racibor (Zadny Racibor), 4 km od przełęczy dołącza z dołu nowa droga stokowa z Orawskich Zamków. Drogą tą wytyczono też rowerową trasę i poprowadzono pieszy szlak turystyczny oznaczony niebieskimi znakami. Po kolejnych 4 km dojeżdzamy do następnego z leśnych skrzyżowań. Tutaj dochodzi jeszcze jedna z dróg, którą można dojechać na Kubińską Halę z Dolnego Kubina.

Od tego miejsca las u dołu zbocza rzednie umożliwiając podziwianie rozległej panoramy wielu pasm górskich Słowacji. Kolejne 2 km podjazdu doprowadza nas do ostatniego zakrętu, za którym, na odkrytym stoku, rozpościera się szeroka trasa nartostrady. Poniżej zakrętu stoi biały budynek górskiej chaty Trafostanica - sezonowego miejsca noclegowego. Jeszcze 1,5 km podjazdu i (24 km od Hrusztina) w perspektywie wysokich świerków wokół drogi ukazuje się nam chata na Kubińskiej Hali. Z tarasu przed schroniskiem roztacza się piekny widok w kierunku południowo-wschodnim z dominującym w krajobrazie szczytem Wielkiego Chocza (Velky Choć 1611 m) i Zachodnimi Tatrami. Stromy stok Kubińskiej Hali za schroniskiem to jedno z niewielu miejsc w górach o nie alpejskim charakterze gdzie zimą mogą schodzić śnieżne lawiny. Pod jedną z nich zginęło kiedyś kilka osób. W miejscu ich śmierci stoi duży drewniany krzyż.

Wytyczona zakosami zaraz za schroniskiem nartostrada pozwala rowerzystom bardziej wprawionym w trudnych terenowych podjazdach wjechać aż na rozległą łąke na szczycie Minczola (1396 m) najwyższego w grzbiecie Kubińskiej Hali. Każdego, kto podejmie trud tego podjazdu, czeka na górze duża nagroda. Widziana stamtąd panorama górskich pasm i szczytów nie ma sobie równych. Oprócz Wielkiego Chocza i Zachodnich Tatr dostrzec można szczyt Rozsutca (Rozsutec) i Wielkiego Krywania (Velky Kryvan) w Małej Fatrze (Mala Fatra), grupę Wielkiej Fatry (Velka Fatra), pasmo Skoruszyny (Skoruśinskie Vrchy) i grzbiet Niżnych Tatr (Nizke Tatry) oraz Pilsko i Babią Górę (lepiej widoczne niż na początku naszej trasy), a także Jezioro Orawskie (Vodna nadrź Orava) a nawet dalekie Gorce. Głęboko w dolinie u podnóża zbocza widać największe miasto Orawy Dolny Kubin oraz meandry rzeki Orawy, a wzdłuż niej główną drogę z Polski na południe.

Dalsza trasa ze szczytu prowadzi tylko grzbietem w dół, ścieżką szlaku turystycznego oznaczonego kolorem czerwonym. Początkowo zjeżdżamy na słabo zarysowaną przełęcz między Minczolem a sąsiednim wzniesieniem Kubińskiej Hali. W obniżeniu trafiamy na intensywnie bijące źródło. Ścieżka staje się bardzo kręta a teren zbyt grząski by przejechać rowerem, więc w kilku miejscach musimy przejść pieszo. Za źródłem ścieżka poszerza się wznosząc nieznacznie pod stojący na wysokości 1346 m n.p.m. drewniany triangul. Stamtąd możemy ostatni raz obejrzeć w całości opisaną wyżej panoramę, gdyż od tego miejsca teren obniża się coraz bardziej a ścieżka wchodzi między zasłaniające widoki drzewa. Choć teraz nie musimy wysilać się tak mocno jak na podjeździe to dalsza jazda wymaga dużej koncentracji, a przede wszystkim dobrze wyregulowanych hamulców. Kilkakrotnie wjeżdżamy jeszcze na odkryty teren - rozległe górskie łąki - po czym dalej przez wysoki świerkowy las docieramy wprost do leśnej drogi stokowej tej samej, którą wcześniej przejeżdżaliśmy w drodze na szczyt. Stąd według własnego uznania możemy skręcić w lewo wracając ta samą drogą 11 km w dół do wioski Hrusztin miejsca rozpoczęcia wycieczki lub w prawo na przełęcz Przysłop, a z niej w dół 3 km szosą do Hrusztina lub 5,5 km do Orawskich Zamków.

Do punktu rozpoczęcia wycieczki wioski Hrusztin na Orawie najłatwiej dojechać przez przejścia graniczne w:

Chyżnem przez Trzcianę (Trstena) - 42 km

wzdłuz rzeki Orawy przez Orawskie Zamki - 44 km

Korbielowie przez Namiestów - 36 km

Ujsołach przez Zakamenne - 26 km

Chochołowie przez Trzcianę - 55 km



Galeria z naszych wypadów na Słowację, Węgry czy polskie góry